Vadesiz Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Bankalarda birikim ve yatırımlarınızı rahat bir şekilde kontrol etmek için ihtiyacınız olan vadesiz hesap nedir, nasıl açılır?  Sorularının cevaplarını ve vadeli hesapla ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri sizlerle paylaştık.

Vadesiz hesaplar sadece para yatırılması, paranın saklanması ve hesap sahibinin istediği zaman kullanması şeklinde algılansa da vadesiz hesabı bulunan kişiler farklı birçok avantaja da sahiptirler.

Vadesiz Hesap Nedir?

Kişinin herhangi bir bankada para yatırıp çekebilmek ve vadesiz hesap özelliklerini kullanabilmek için açacağı veya açtıracağı hesaplardır diyerek, vadesiz hesap nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vadesiz hesaplar sadece para yatırma veya çekme işlemleri için değil, farklı birçok amaç için de kullanılabilir. Hesabın genel özellikleri, tüketicinin İnternet veya mobil bankacılık kullanması halinde birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Vadesiz hesabın açılması için şayet bankada daha önceden herhangi bir hesabınız yoksa, öncelikle banka şubesine gitmeniz gerekir. Banka yetkilisine vadesiz hesap açtırmak istediğinizi belirtip kimlik kartınızı verdiğinizde, sadece 30 dakika gibi kısa bir sürede hesap sahibi olabilirsiniz.

Vadesiz hesap açtırmak için kimlik bilgisi dışında sizden herhangi bir belge istenmemektedir. Size verilen formu doldurup imzaladıktan sonra yaklaşık 30 dakika içerisinde açılan hesabınızı, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İsimsiz kart talep etmeniz halinde ise açılan hesaba tanımlı olan kartınızda hemen tarafınıza teslim edilir. Ancak kartınızda isminizin yazmasını istiyorsanız, kart banka merkezinden geleceği için yaklaşık 1 hafta kadar bekleyerek kartınızı kurye aracılığı ile almanız gerekebilir.

Eğer ki bir bankada mevcut bir hesabınız bulunuyorsa, bu hesabınıza İnternet veya mobil bankacılık aracılığı ile girerek kendinizde yeni bir vadesiz hesap oluşturabilirsiniz. Bu yöntemle yeni bir hesap oluşturmak sadece birkaç dakika sürmektedir.

Vadesiz Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Vadesiz Hesaplar İçin Hangi Şartları Sağlamak Gerekiyor?

Vadesiz hesap açtırmak için bankaların istediği tek şart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmaktır. Bunun dışında vadeli hesapların açılması için herhangi bir şart gerekmemektedir.

18 yaşını dolduran her birey banka şubesine giderek kimlik kartına ibraz edip, kısa sürede yeni bir hesap açtırabilir.

Vadesiz Hesaplar Ücretli mi?

Vadesiz hesaplar için herhangi bir işlem ücreti alınmamaktadır. Hesap açılırken veya kullanılırken bankaları sizden hiçbir ücret talep etmez. Geçmiş yıllarda sadece kart kullanım ücreti gibi banka kartı için ücretler alınırken, bankalar arasında yaşanan yüksek rekabet bu ücretlerinde kalkmasına neden olmuştur.

Vadesiz Hesap Açtırırken Kredi Notu Önemli mi?

Vadesiz Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Vadesiz hesaplar için en sık sorulan sorulardan biri de kredi notunun vadesiz hesap açtırırken önemli olup olmadığı yönündedir. Kredi notu sadece bankalardan kredili hizmetler alırken önemlidir.

Yani kredi kartı veya kredi başvuruları için kredi notu önemli iken, vadeli veya vadesiz hesap açtırırken kredi notunun ya da sizin kara listede olmanızın hiçbir önemi yoktur. Kara listede bulunan kişiler dahi rahatlıkla istediği bankadan vadesiz veya vadeli hesaplar açtırabilir.

Vadesiz Hesap Sahibi Olmanın Avantajları

Bankalarda vadesiz hesabı bulunanlar ve özellikle de İnternet ile mobil bankacılık kanallarını kullananlar, birçok avantaja sahip olurlar. Bu avantajların öne çıkanlarını sıralayacak olursak, şunları söyleyebiliriz;

  • Paranızı daha güvenli bir ortamda saklayabilir ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
  • Özellikle seyahat ederken yanınızda fazla para taşımanıza gerek kalmaz ve böylelikle yüklü miktarda paranın kaybolma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
  • ATM veya mobil bankacılık üzerinden başka hesaplara havale ve EFT gibi para transferi yapabilirsiniz.
  • Mobil bankacılık ile günün her saati İnternet bağlantısı bulunan bir cihaz üzerinden bir daha başında olsanız dahi para gönderimi yapabilirsiniz.
  • Hesabınızda bulunan para ile çeşitli yatırımlar yapabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığını kullanarak faturalarınızı ödeyebilir ve cep telefonunuza TL yükleyebilirsiniz.
  • İstediğiniz kişinin cep telefonu numarasına banka müşterisi olmasa bile cebe havale yöntemi ile para gönderebilirsiniz.
  • Hesabınızda sıklıkla ve uzun süre para bulundurmanız halinde, kredi notunuz daha fazla artacaktır.
  • Vergi borçlarınızı ATM, İnternet veya mobil bankacılık üzerinden rahatlıkla ödeyebilirsiniz.
  • İhtiyacınız olması durumunda başka birinin size hızlı ve kolay bir şekilde para göndermesini sağlayabilirsiniz.

Kısacası bankada hesabınızın bulunması, genel anlamda size birçok avantaj sunmaktadır. Bunun yanı sıra bankaların İnternet ve mobil şubelerini kullanarak özellikle havale ve EFT gibi işlemler yapmanız durumunda, bu işlemlerin ücretleri diğer kanallara göre daha düşük olmakta veya hiçbir ücret alınmamaktadır.

Yorum Yok