Mobil Bankacılığı Daha Güvenli Hale Getirmenin Yolları Nelerdir?

Mobil teknolojilerin yayılması ile birlikte tüm bankalar, bu teknolojilerden en iyi şekilde faydalanmaya ve müşterilerine avantajlı hizmetler sunmaya başladı. Mobil bankacılığı güvenli hale getirmenin yolları hakkında bilgi sahibi olmak ve gerekli güvenlik adamlarını atmak, kullanıcılar açısından da ciddi önem taşıyor.

Bu teknolojilerin gelişmesi ile birlikte İnternet korsanları, insanların hesabını ele geçirerek hesaptaki paranın başka hesapları aktarılması veya kullanılması gibi ciddi maddi kayıplar vermektedir. Bu yüzden mutlaka mobil bankacılık kanalını kullanan tüketicilerin, gerekli güvenlik adımlarını atması gerekir.

Mobil Bankacılığı Daha Güvenli Hale Getirmenin Yolları Nelerdir?

Mobil Bankacılığı Daha Güvenli Hale Getirmenin Yolları Nelerdir?

Bilgilerinizi Paylaşmayın

Gereksiz ortamlarda veya mecburiyet olmadıkça mobil bankacılık giriş bilgilerinizi kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Her ne kadar bankaların mobil uygulamaları üzerinden giriş yaparken SMS kodu aktif olsa da hackerlerin bunları çözebilmek için çeşitli yöntemler geliştirdiği unutulmamalıdır. Mümkün olduğu kadar kesin surette güvendiğiniz kişiler dışında, hiçbir bankacılık bilginizi paylaşmayın.

Kullandığınız Uygulamayı Güncelleyin

Uygulamaların güncel olmasının en önemli avantajı, yeni nesil kötü amaçlı yazılımlara karşı açıklarının kapatılmış olmasıdır. Eski uygulamalar kötü amaçlı yazılımlara karşı daha korunaksız olduğu için, mobil şube bilgilerinizin ele geçirilmesi de daha kolay olacaktır.

Her güncel uygulama tespit edilen açıkların kapatılarak yeni özelliklerin eklenmesi sebebiyle çok daha güvenlidir. Bu yüzden belirli periyotlar ile uygulamanızı silerek, ilgili uygulama platformu üzerinden en güncel halini tekrar yüklemeniz faydalı olacaktır.

Bankanın Kendi Uygulamasını Kullanın

Bankacılık gibi önemli bir sektörde, herhangi bir aracı kurum ya da kişinin uygulaması üzerinden giriş yapılması söz konusu değildir. Bu nedenle kullandığınız uygulamanın mutlaka bankanın orijinal mobil uygulaması olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde büyük bir tuzağın içerisine düşerek, banka hesabınızın boşaltılmasına veya sizin adınıza kredi çekilip kullanılmasına sebep olabilirsiniz.

Kayıp Telefonlar İçin İçerikleri Silen Uygulamaları Kullanın

Uygulama platformlarında telefon kaybolduğunda uzaktan içeriklerini silinmesini sağlayan farklı uygulamalar bulunmaktadır. Kullandığınız telefonun işletim sistemini uygun olan uygulama mağazasında, bu amaçla geliştirilmiş güvenilir uygulamalardan birini cep telefonunuza kurabilirsiniz.

Böylelikle telefonunuz çalındığında veya kaybolduğunda, istediğiniz uygulamaları uzaktan silerek bilgilerinize başkalarının erişmesini engelleyebilirsiniz.

Ortak Ağları Kullanırken Dikkat Edin

Parklar, havaalanları veya kafe tarzı yerlerde kullanılan ortak ağlar üzerinden mümkün olduğu kadar mobil bankacılık uygulamanızı kullanmayın.

Ortak ağlar üzerinden yapılacak girişlerini tamamı hesabınızın çalınmasına sebep olmasa bile, bu ağları kullanan hackerlerin olabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir. Çünkü hesap bilgilerini çalmak isteyen kötü amaçlı kişilerin, bu ağları daha yoğun olarak kullandıkları bilinmektedir.

Yüz Tanıma ve Parmak İzi Teknolojisi Kullanın

Yeni nesil akıllı telefonlarda bulunan en iyi özelliklerden biri, hiç şüphesiz ki yüz tanıma ve parmak izi okuma teknolojileridir. Bu teknolojiler cihazın yetkisiz kişiler tarafından açılmasını engellediği gibi, uygulamalar üzerinde de kullanılabilmektedir.

Hatta farklı bir uygulama olarak kullanılan yüz tanıma teknolojileri sayesinde, telefonunuzda bulunan uygulama veya dosyaların izinsiz erişimlere karşı daha güvenli hale getirilmesi mümkündür.

Şifrenizi Güçlü Tutun

Mobil bankacılığı daha güvenli hale getirmenin yolları arasında, güçlü şifreler oluşturmak oldukça önemlidir. Sizin ya da yakınlarınızın doğum tarihleri, evlilik yıl dönümleri veya buna benzer kolay tahmin edilebilecek harf ya da tarihleri şifrenizde bulundurmayın.

Aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin veya cumhuriyetin kuruluşu gibi önemli tarihlerin mobil şubeye giriş şifresi olması, kimlik hırsızlarının şifrenizi kolay bir şekilde bulmasına yardımcı olacaktır. Mümkün olduğu kadar uzun şifreler oluşturarak şifrenizde büyük ve küçük harflere, rakamlara ve özel karakterlere yer vermeniz güçlü bir şifre oluşturmak için önemlidir.

 

Kimlik Hırsızları Hangi Yöntemleri Kullanıyor?

Kimlik hırsızları tarafından kullanılan şüpheli birçok işlem bulunmaktadır. Gerek mobil ve gerekse İnternet bankacılığı üzerindeki bilgilerinizin ele geçirilmesini önlemek için, bu yöntemler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda sağlayacaktır. Bu sayede kimlik hırsızlarının tuzaklarına düşme riskini, en aza indirebilirsiniz.

Mobil Bankacılığı Daha Güvenli Hale Getirmenin Yolları Nelerdir?

Kısa Mesaj ve E-Posta

Numara yerine bankanızın adını geçmiş olduğu kısa mesajlar, bankanızdan gelmektedir. Çünkü yasalar gereği toplu SMS firmalarının doğruluğunu teyit etmeden, hiçbir müşterisine kurum ismi ile mesaj gönderme hakkı tanıması mümkün değildir. Bu yüzden gelen kısa mesajların numara kısmında banka ismi yerine doğrudan numara gözüküyorsa bu mesajları dikkate almamaya özen gösterin. Size gelen e-postalarda doğrudan şifreleriniz veya önemli bilgileriniz istenmez. Bu nedenle bu tarz e-postaları dikkate almayın.

Sahte İnternet Siteleri

Kimlik hırsızlarının son yıllarda en sık kullandığı ve başarılı olduğu yöntemlerin başında, sahte İnternet siteleri gelmektedir. Veya sosyal medya siteleri üzerinden sponsor reklamlar vererek bankanın gerçek hesabı gibi çeşitli kampanyalar düzenlediklerini iddia eden paylaşımlara inanmayın.

Dolandırıcılar herkese koşulsuz şartsız 500 TL destek diyerek, sizden linke tıklayıp sahte İnternet sitesine girmenizi isteyebilir. Siteye girerken vereceğiniz bilgileri doğrudan kopyalayarak, hesabınızı basit bir şekilde ele geçirebilirler.

Casus Yazılımlar

Daha çok bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza indirdiğiniz güvenilir olmayan uygulama veya dosyalar yoluyla, cihazınıza casus yazılımlar indirerek bilgilerinizi ele geçirme yoluna gidebilirler. Bu yüzden cihazınıza indireceğiniz dosya veya programların güvenilir yerden indirilmiş olmasına mutlaka dikkat edin.

 

Yorum Yok