Kredi Yapılandırma İşlemleri İçin Yapılacaklar

Kredi borcu olanlar, kredilerini yapılandırarak daha kolay bir şekilde borçlarını ödeyebilirler. Peki kredi yapılandırması nedir, hangi şartlarda geçerlidir?

Yeni Düzenlemelerle Yapılandırmada Neler Değişti?

Birçok kredi kartı borçlusu tarafından Yapılandırma nedir diye sorulmaktadır. 2016 yılının Eylül ayında düzenlenen kredi yapılandırma hususlarındaki en temel yapılandırma yasanın kapsamı, yani vadeler ile karşımıza çıktı. Özellikle konut kredisine özel düzenlenen kredi yapılandırma amacı ile yürürlüğe yeni giren düzenleme, konut ve araç kredisini düzenlemeyerek, bireysel ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçlarını düzenlemek amacı ile yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe yeni giren düzenlemelerce, kredi borçlarının vadeleri 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Ancak 48 ay yapılandırmaya bir defa mahsus olmak üzere, yapılan düzenleme ile birlikte kredi kart borcunu ve ihtiyaç kredisini borcunu ödemekte zorluk çeken vatandaşlar için 48 ay vade imkanı bir defaya mahsus olmak üzere 72 ay vadeli olacak şekilde düzenlenmiştir. Kredi yapılandırmalarında vade imkanı yapılandırma ile sunulsa da ödenecek faiz, bankaların inisiyatifine bırakılmıştır.

Yapılandırmada 72 Ay Vadeden Kimler Yararlanabilir?

Kredi borçluları yapılandırmadan yararlanabilir miyim diye merak etmektedirler. İhtiyaç ve bireysel kredi kullandı iseniz 72 ay yapılandırma imkanından yararlanabilmeniz için, bankaların istediği uygun profilde ve borçlarınızın takibe alınmamış olması gerekmektedir. Bankaların istediği profilde iseniz veya borcunuz takibe alınmış ise bu yapılandırmadan faydalanamazsınız. Konut ve taşıt kredileri hariç, takibe girmemiş ihtiyaç kredilerinizde veya kredi kartı borcunuzda bu yapılandırmadan yararlanabilmektesiniz. Yapılandırmak istediğiniz borcun anapara borcunun altında borcunu ödemiş olanlar ve borcun asgari ödeme miktarını yatırmış olanlar yapılandırma işleminden yararlanabilmekteler. Yapılandırma kapsamında ödeyemediğiniz veya ödemesini yapmadığınız borçlarınızı yapılandırabilirsiniz ancak yine unutmamak gerekir ki yapılandırma için bankanın aradığı profilde ve borçlarınızın takibe alınmamış olması gerekmektedir. Bu nedenle yapılandırmadan faydalanabilmeniz için son kararın yine bankada olduğunu söyleyelim.

Kredi Yapılandırma İşlemleri İçin Yapılacaklar

Kredimi Nasıl Yapılandırabilirim?

Yapılandırmayı anlattıktan sonra kredimi nasıl yapılandırabilirim diyen okuyucularımıza yanıt verelim. Aktif olarak bir kredi borcunuz bulunuyor ise ilk önce yapmanız gereken şey yapılandırma için bankanıza başvurmanız gerekmektedir. Bankanıza borcunuzu ödemede güçlük çektiğinizi veya ödenmemiş bir borcunuzun varlığını söylemeniz halinde kalan borcunuz üzerinden yapılandırma talep edebilirsiniz. Kredi yapılandırmasının en kısa özetini şu şekilde açıklayabiliriz: Kalan borç hesaplanarak kalan borcun daha kolay bir şekilde ödenebilmesi için yeniden vadelendirilmesidir. Ancak yapılandırmada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise yapılandırdıktan sonra borcunuzun vadesini ödeyebileceğiniz, maddi durumunuzun bulunması gerekmektedir.

Borçlar Yapılandırıldığında Neler Olur?

Kredi notum düşük diyorsanız endişe etmenize gerek yoktur. Borçlarınızı ödeyebileceğinize inandığınız şekilde vadelendirdikten sonra yapmanız gereken şey borçlarınızı vadesinde ödemeniz gerekmektedir. Kalan borcun da yapılandırılıp, vadelendirilmesi tüketici için daha kolay ödenir bir hal almaktadır. Kredi notunuzun daha da düşmesini engellemek istiyorsanız yapmanız gereken şey yapılandırdığınız borçları vadesinde ödemenizdir. Siz de bütçenizi göz önünde tutarak ödeyemediğiniz bir borcunuz ya da ödemesini unuttuğunuz bir borcunuz var ise yapılandırarak daha kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Yorum Yok