Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Bankaların kredili ürünlerini kullanabilmek için, kredi notu önemli bir yere sahiptir. Kredi notunu artırmanın yolları ile bankaların müşterilerine risk grubuna ayırdığı uygulama notunuzu yükselterek, daha rahat koşullarda kredi ve kredi kartı kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu, banka kuruluşlarının müşterilerini kredili ürünler verirken değerlendirmek üzere 5 ayrı risk grubuna ayırdıkları bir sistemdir.

Kredi Notu, en düşük nota sahip olan kişilerin kredili ürünleri kullanmaları zor olduğu gibi, istenilen teminat ve belgelerde fazla olmaktadır. Ayrıca en düşük risk grubunda yer alan kişiler, genellikle yüksek tutarlı kredi ve kredi kartı alamazlar. Bunun için kredi notu arttırma yöntemleri, daha yüksek limitli hizmet alabilmek için ayrı bir öneme sahiptir.

Kredi Notunun Yüksek Olması Ne İşe Yarar?

Kredi notu yüksek olan kişilere, bankalar daha esnek ve avantajlı yaklaşmaktadır. Risk grubunun en iyi seviyesinde olan kişilerin yararlanacağı avantajlardan bazılarını, aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Kredi ve kredi kartı başvuruları, daha çabuk ve kolay onaylanır.
  • Başvurularda istenilen teminatlar sadece yüksek tutarlı krediler için geçerlidir.
  • Kredi findeks notu en yüksek seviyede olan kişiler, düşük veya orta tutarlı kabul edilebilecek kredi başvuruları için genellikle kefil aramazlar.
  • Bankalar kredi notunun yüksek olduğu müşterilerine kişiye özel kredi ve kredi kartı teklifinde bulunabilirler.
  • Bazı durumlarda yüksek tutarlı krediler için de kefil istemeyebilirler.

Kısacası bankalar kredi ve kredi kartı gibi borca dayalı hizmetlerinde notu yüksek olan kişilere, çok daha esnek ve avantajlı davranmaktadırlar. Kredi notunun düşük olması durumunda ise bulunduğu risk grubuna göre, yukarıda sayılanların tam tersi bir yaklaşım söz konusudur.

Düşük kredi başvurularında dahi müşterinin kredi notunun düşük olması kefil veya farklı teminatlar göstermesine neden olabilir.

Kredi Notunu Artırmanın Yolları Nelerdir?

Notu düşük olanların cevap aradığı kredi notu nasıl artar? Sorusunu cevaplandıracak olursak, aşağıdaki önerilerde bulunabiliriz. Ancak bunları yapmanız bir anda kredi notunun hemen yükselmesini sağlamaz.

Tüm Borçlarınızı Kapatmanız Gerekir

Öncelikle tüm borçlarınızı ödeyerek bankalara borçsuz biri olmanız gerekir. Bu borç sadece başvuru yapacağınız bankaya ait değil, tüm bankalara ait borçları kapsamaktadır. Çünkü kredi notunun belirlenmesinde, sadece bir bankanın değil tüm bankaların ortaklaşa çalışması söz konusudur. Yani herhangi bir bankada sıkıntı yaşamanız, notun uzun düşmesine sebep olacaktır.

Borçlarınızı Bir Bankada Toplayarak Yapılandırılır

Bankalara olan borçlarını tamamını ödeme imkânınız yoksa, farklı bankalarla sorun yaşamak yerine mümkünse borç transfer kredisi çekerek tüm borçları bir bankada toplayın. Böylelikle borçlarınız yeni bir vade ile taksitlendirilip, ödenmesi de buna göre olacaktır.

Farklı bankalarda borcunuzun olması maaş gününüze denk gelmemesi veya farklı sıkıntıların ortaya çıkması nedeniyle, kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Bunun bir diğer etkisi de aynı dönemde birçok yere borçlanmış olmanızdır.

Banka Hesabınıza Para Tutabilirsiniz

Şayet imkânınız varsa herhangi bir bankanın hesabında bir miktar para tutmanız, hakkınızda bankalara olumlu sinyaller verecek etkenlerden biridir. Bunu yapmanız durumunuzu düzelttiğinize dair işaret olacağı için, kredi notunuza olumlu yansıyacaktır.

Faturalarınız İçin Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Bu öneri doğrudan kredi notunun yükselmesine neden olmaz. Ancak bilinçli bir banka müşterisi olduğunuza dair vereceği işaret, dolaylı yoldan notunuzun az da olsa artmasına yardımcı olacaktır. Bankalar bir müşteriyi değerlendirirken, birçok etkinliği göz önüne almaktadır.

Yeni Kredili Bir Hizmet Alın

Yüksek ya da ihtiyacınız olan tutarlarda kredi veya kredi kartı alamıyorsanız, size verilebilecek tutarlarda alıp ödemelerini düzenli olarak yaparak notun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu madde kredi notunu yükseltmenin yolları arasında, oldukça etkili olan yöntemlerden biridir.

Sadece kredi notunun yükselmesi için alacağınız küçük tutarlı kredi veya kredi kartları ile ödemelerinizi düzenli yapıp fayda sağlayabilirsiniz.

Dönem Borcunuzun Tamamını Ödeyin

Toplumun önemli bir kısmı, sıklıkla kredi kartı borcunun sadece asgari ödeme tutarını ödemektedir. Ancak bu durumun bankalar buna izin verse bile kredi notuna olumsuz yansıyacağını unutmayın. Bu nedenle aylık dönem borcunuzun tamamını ödeyerek kapatmanız, notunuzun artması için oldukça gerekli bir şeydir.

Kredi Notu Çok Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notunun çok düşük olması nedeniyle kredi veya kredi kartı alamıyorsanız, teminatlı kredi çekmeye yoluna gidebilirsiniz.

Bazı bankalar teminat gösterilmesi durumunda kredi vermektedir. Bazı bankalar ise yine teminatlı kredi kartları ile hizmet vermektedir. Bunun için çekeceğiniz kredi tutarının biraz daha yukarı değerlerinde ev, araç veya arsa gibi teminatları gösterebilirsiniz. Kısacası bankalar göstereceğiniz teminatın değerinin yüzde 70 oranında kredi vermektedir. Bankaların yaptığı değişiklik olduğu zaman sitemizden bulabilirsiniz.

Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Yorum Yok