Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Çalışan Olmak Gerekir?

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı çalışan olmak gerekir? Sorusu özellikle yeni sigortalı işe başlamış kişilerin cevabını merak ettiği sorulardan biridir. Nakit desteği gerektiğinde ilk başvurduğumuz yerlerin başında gelen bankalar, ihtiyaç kredisi vermek için başvuru sahibinde çeşitli şartlar aranmaktadır. Bu şartlardan biri olan sigortalı çalışan olmak, krediniz başvurusunu olumlu veya olumsuz etkileyecek önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Her bankanın satış stratejisi farklı olduğu için, sorunun cevabı da bankalara göre değişiklik gösterecektir. Ancak bankaların bunun dışında farklı özellikleri müşterisinin taşıyıp taşımadığına bakması da, kredi sonucu için etkili olmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Çalışan Olmak Gerekir?

Bunun net bir cevabı olmadığını ve bankalara göre değişiklik gösterebileceğini yukarıda söylemiş olsak da, bankalardan ihtiyaç kredisi çekebilmek için en az 4 aylık SGK’lı çalışan olmak gerekmektedir.

Temel olarak bankalar 6 ay ve daha uzun süreli sigortalı çalışanlara, daha uygun şartlarda kredi vermektedir. Ancak kişinin diğer şartları fazlasıyla karşılaması, 4 aylık sigortalı olması durumunda da kredi çekebilmesini daha kolay hale getirmektedir.

Kredi notu puanının iyi olması, sigorta şartının biraz daha esnek olmasını sağlamaktadır.

Kredi Notu Düşük Olan Yeni Sigortalılar Kredi Çekebilir mi?

Tüketicinin hem kredi notunun düşük olması hem de yeni sigortasının başlaması, kredi başvurusunun büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanmasına neden olur.

Ancak bu durumda olan kişilerin daha önceden banka ile kredili ürünler üzerinden hizmet alması ve borcunu sorunsuz bir şekilde ödemiş olması, yeniden kredi çekebilmesini mümkün kılmaktadır.

Bunun için ise öncelikle düşük olan kredi notunu yükseltmenin yolları hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları uygulamak gerekir. Bu sayede kredi notunuzu daha hızlı bir şekilde yükselterek sigorta güvenceniz ile birlikte, daha yüksek limitli krediler çekebilirsiniz.

Sigortalı işe yeni başlamış ve kredi notu düşük olan kişilerin ihtiyaç kredisi almak için, bankaya teminat göstermesi de gerekebilir. Banka alacağını güvence altında tutmak için, başvuru sahibinden teminat isteyebilir. Şayet banka sizden herhangi bir teminat istememiş ve kredi başvurunuzu olumsuz yanıtlamış ise, bu durumda kendiniz bankaya teminat gösterme teklifi sunarak kredi çekebilirsiniz.

 

Yorum Yok