Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı? Ödenmezse Ne Olur?

Halihazırda kredi borcunu ödemekte güçlük çeken birçok banka müşterisi bulunmaktadır. Kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Borç ödenmediğinde ne olur? Gibi benzer sorular, kredi borcunu ödemekte güçlük çeken tüketiciler tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Bu sorunun cevapları, krediler için olduğu kadar kredi kartları içinde geçerlidir. Kredi ödenmezse borçlunun hangi yaptırımlara maruz kalacağı hakkında tüm detayları ayrıntılı bir şekilde açıkladık.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur, kredi veya kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde, banka öncelikli olarak borcun tahsil edilmesi için çeşitli yöntemler uygular. Şayet bankaya olan borç ödenmeyerek 90 günlük yasal süreç aşılırsa, banka alacağını tahsil edebilmek adına borçluya haciz gönderebilir. Bunun yanı sıra sigortalı çalışan borçluların maaşlarına, 1/4 oranında haciz konulması da mümkün olacaktır. Tüm bunlara rağmen bankanın alacağını tahsil edememesi halinde, aynı süreç kefil için başlayacaktır.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur, Asıl borçludan alınamayan para, maalesef ki kefil için daha zorlu bir sürecin başlaması anlamına gelir. Banka icra yoluyla borcunu tahsil edemediğinde ne olur? Sorusunun cevabı, kilit nokta olmaktadır. Öncelikle şu bilinmelidir ki bankaya olan borcun ödenmemesi halinde, eve haciz gelmesi bankanın takdirine bağlı olup yasal olarak alacaklı kişi ya da kurumların hakkıdır. Üzerinizde kayıtlı herhangi bir mal varlığı yoksa ve sigortalı çalışan değilseniz, borçlu olduğunuz bankanın alacağını tahsil edebilmesi oldukça zor olacaktır.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?, 2021 yılı için bankacılık sektöründe henüz düzenlenmiş bir yasa bulunmamaktadır. Kredi kartı veya kredi ödenmezse hapis cezası var mı? Sorusuna net bir cevap verecek olursak, bazı durumlarda hapis cezasının olması mümkündür.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı, banka avukatları mesleklerinin gereği bu konuda biraz uyanık davranarak sizden yazılı taahhüt isteyebilirler. Taahhüt sözleşmesine atacağınız imza, borcu ödemediğiniz takdirde sizi cezaevine sokacak imza olabilir.

Normal şartlarda adli para cezaları dışında borçlar için hapis cezası yoktur. Ancak borcunuzu ödeyeceğinize dair icra dairesinde yazılı imza vererek borcun taksitlerini geciktirdiğiniz zaman, icra mahkemesi hakkınızda 10 gün ile 3 ay arası hapis cezası verebilir.

Mahkeme öncelikle size borcun tamamının ödenmesi için, en geç 10 günlük süre tanır. Bu 10 gün içerisinde borcu ödemediğiniz takdirde, hakkınızda yakalama çıkarılarak gördüğünüz yerde tutuklanıp cezaevine gönderilirsiniz.  Burada taahhüt sözleşmesine imza atan kişinin borçlu ya da kefil olmasının hiçbir farkı yoktur.

İmzayı atan kişi sözleşme şartlarını yerine getirmezse cezasını çekmek üzere en yakın açık ceza infaz kurumuna gönderilir. Taahhüt ihlal suçunun kapalı cezaevinde yatmayı gerektirecek bir durumu olmadığından, borçlu kapalı cezaevi yerine cezasını tamamını açık cezaevinde çeker.

Kredi Borcu

Yorum Yok