Kara Listeye Nasıl Girilir

Bankacılıkta kredi notu risk grupları kredi ve kredi kartı başvurularının değerlendirilmesinde önemli yer tutarken, risk grubunun en altında bulunan yani kara listede olan kişiler için durum daha farklıdır. Kara listeye nasıl girilir ? Sorusu, bu listede olduğunu öğrenenler tarafından cevap aranan sorulardan biri olmaktadır.

Aslında kredi notu en alt risk grubunun daha altında bulunan bu gruptaki kişiler için, ilerleyen süreçlerde kredi ve kredi kartı kullanımı imkânsız denecek kadar zorlaşmaktadır. Kara listede olan birinin kredi çekebilmesi için, güçlü bir ipotek göstermesi gerekir. Aksi halde iki kişi kefil sağlanıyor olsa da bu grupta olanların, kredi çekmelerine yine imkân yoktur. Peki, kara listeye nasıl girilir ? Bu listeye düşüren eylemler nelerdir? Tüm soruların cevabı, yazının devamında sunulmuştur.

Bankalarda Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kara listeye girilmesinin temel nedeni, bankalara olan borçların ödenmemiş olmasıdır. Burada her borcunu geciktiren kişinin bu listeye gireceğinden bahsetmek doğru değildir. Çünkü bunun için, gelişmesi gereken bir yasal süreç vardır. Bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte, kara listeye girme durumu söz konusu olacaktır.

Kredi kartınızın en azından asgari tutarının veya sıradaki kredi taksitinin 3 ay ödenmemesi halinde, banka tüketici hakkında yasal adımları atarak takip başlatır. 90 gün borcunu hiçbir şekilde ödemeyen kişiler için başlatılan bu takip için, banka müşteriye borcun yapılandırılmasını teklif edebilir. Müşteri ya bu borcu yapılandırıp düzenli bir şekilde ödemeli, ya da kara listeye girmelidir.

Kara Listeye Nasıl Girilir

Borcun ödenmesi için icra gibi yollarda yine bu süreçte gerçekleşir. Şayet borç yapılandırılmasına rağmen ödenmiyorsa, artık kişi tamamen kara listeye alınacaktır. Veya borç yapılandırılmayıp yine ödenmemesi durumunda da icra ve kara liste durumu söz konusudur.

Kara Listeden Çıkmak Ne Kadar Sürer?

Bankalara olan tüm borçlarınızı ödemiş olsanız bile, kara listeden çıkmak hemen söz konusu değildir. Bunun için normalde geçmesi gereken süre 5 yıl olup, bu sürede bankalara yeniden borçlanırsanız ödemeniz gerekir. Aksi halde kara listeden çıkmanız söz konusu olmayacaktır.

Ancak bazı tüketicilerin Merkez Bankası’na bankalara olan borçlarını tamamen ödedikten 3 yıl sonra dilekçe vermeleri durumunda, bu dilekçe değerlendirmeye alınarak kimi tüketicilerin kara listeden silindikleri de görülmektedir. Bu yüzden bu anlamda şansınızı denemeniz faydalı olacaktır.

Kırmızı Kalem Yiyenler Ne Yapmalıdır?

Kırmızı kalem olarak da bilinen kara listesi uygulamasına takılmış iseniz, durumunuzu düzeltmek ve en azından bu listeden çıktığınızda kredi notunuzun biraz daha yüksek olması için, şu yolları izleyebilirsiniz;

Kara Listeye Nasıl Girilir

  • Tüm bankalara olan borçlarınızı ödemeniz gerekir. Özellikle gecikmede olan borçların, vakit kaybedilmeden ödenmesi esastır. Aksi halde kara listede kalma süreniz uzayacaktır.
  • Borçlarınızı ödedikten sonra bankalar imkân veriyorsa, küçük limitlerle de olsa kredi veya kredi kartı alabilir ve bunların ödemelerini gününde yaparak bankalara olumlu sinyaller verebilirsiniz.
  • Banka hesabınızda bir miktar para tutmak ve bu paranın uzun süre hesabınızda kalması, bu süreçten çıkmanıza yardımcı olur.
  • Hesabınızdaki para giriş çıkışları faydalı olurken özellikle giriş yapılan paranın hemen hesaptan çıkmaması yararlı olacaktır.

Kara listeden nasıl çıkılır adlı yazımızı da inceleye bilirsiniz.

Yorum Yok