Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi borcunu ödeyemeyip yasal takibe girerek, kara listede adı yer alan kişilerin araştırma yaptıkları konular arasında kara listeden nasıl çıkılır? sorusu yer alıyor. Bu soruya ayrıntılı cevapları ise yazımızın devamında sizler için yer verdik.

Kara Listeden Çıkma Şartları Nelerdir?

Kara listeden çıkmanın asıl ve kat-i şartı, borçlu kişinin borcunu tamamen ödeyerek kapatması ve borçlar ödendikten sonra 5 yıl geçmesidir. Bu kuralda dikkat edilmesi gereken nokta; borçlar tamamen ödenmiş olsa da listede yer alan kişinin hemen kara listeden çıkmayacağıdır.

Kredi veya kredi kartı taleplerinin doğrudan reddedilmesine neden olan kara listeden çıkabilmenin bir diğer yolu da devlet tarafından sağlanan Kredi Sicil Affı Yasası’ndan faydalanmaktır. Kredi Sicil Affı yürürlüğe girip listede yer alan kişi, bu aftan faydalandığında ancak borçlu olduğu bankadan yapılandırma kredisi çektiğinde kara listeden çıkabilmesine olanak tanınıyor.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Yasal takip sürecine giren kişinin yapması gereken ilk iş, kredi notunu yükseltmeye çalışmak olmalıdır. Bankalara düzenli olarak ödeme yapabileceğini kanıtlayamayan kişi borcu ödemesinin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen kara listeden çıkamama durumu ile de karşı karşıya kalabilir.

Kara listeden çıkabilmek için borcun tamamen ödenmesi ve üzerinden 5 yıl geçmesi haricinde aşağıda yer alan temel yolların da izlenmesi kişinin bankalar nezdinde olumlu fikir oluşturmasını sağlayabilir.

  1. Limitin düşük olmasına bakılmadan kredi kartı alınması
  2. Ödemeler için otomatik ödeme talimatı verilmesi

Uzmanların bankalardaki olumsuz sicil kaydının temizlenmesi için önerileri ise, 3 başlık altında maddeleniyor. Bunlar;

  • Sicilin olumsuz olarak göründüğü bankadan yapılandırma kredisi çekmek
  • Düşük miktar kredi veren bankalardan kredi çekmek
  • Devlet kurum ve kuruluşlarına maddi yardım başvurusu yapmak

Olarak sıralanmaktadır.

Kara listeden çıkabilmek için gerekli şartlar sağlandıktan sonra bile, yasal takibe girilmiş olduğu bilgileri bankalarca görünüyor olduğu için kişiler, kredi veya kredi kartı almakta sorun yaşayabiliyorlar. Borcunuzu tamamen ödedikten bir süre sonra alacağınız “borcu yoktur” yazısı, bazı bankalarca olumlu karşılanarak kredi veya kredi kartı başvurularında değerlendirmeye alınmaya olanak tanıyabiliyor.

Bu değerlendirme sonunda kredi veya kredi kartı taleplerinize olumlu yanıt geldiğinde ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız, hem bankalar nezdinde güvenilirliğinizin artmasını hem de sicil notunuzun olumluya dönerek yükselmesini sağlayacaktır.

Kara Listede Sicili Bozuk Ne Demektir?

Kara listeden nasıl çıkılır? sorusunu yanıtladıktan sonra, bu listede yer alan kişilerin araştırdıkları bir diğer konu olan “Kara listede sicili bozuk olma” konusunu detaylandırmak gerekiyor. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz üzere; bankaların oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu’nda kara listede yer alan kişilerin, kredi notları düşük ve kredi riskleri de yüksek oluyor.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

T.C. Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmış kişiler borçlarını ödemiş olsalar dahi, bankalardan özellikle kredi kartı almak konusunda zorluk yaşayabiliyor olsalar da bazı bankalar esneklik sağlayabiliyorlar.

Bazı bankalar, banka kartlarında veya banka kredilerinde kampanyalar düzenleyerek kredi notu düşük kişilere kredi kartı veya kredi verebiliyorlar. Bu noktada tüm bankaların kredi kartı şartlarını ve düzenlemelerini sürekli olarak takip etmek gerekiyor.

1 yorum

    Kara Listeye Nasıl Girilir - Kredi Rehberi says: - Şubat 13, 2021, 9:58 am

    […] Kara listeden nasıl çıkılır adlı yazımızı da inceleye bilirsiniz. […]