Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır

Banka müşterilerinin kredi ve kredi kullanımını adeta imkânsız hale getiren kara liste sorgulama, bu durumda olan kişilerin merak ettiği başlıca şeylerden biridir. Kara listede olup olmadığından emin olamayan ve birçok başvurusuna rağmen kredi ve kredi kartı alamayan birçok tüketici, kara liste sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun cevabını merak ediyor.

Kara Liste Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kara listede miyim? Sorusuna cevap bulmak istiyorsanız, buna birkaç yöntem üzerinden cevap bulabilmeniz mümkündür. Kara liste sorgulama yöntemleri arasında, şunları deneyebilirsiniz;

Findeks.com: Findeks.com üzerinden kara liste sorgulanması işlemini yapabilirsiniz. Site üzerinden yapacağınız sorgulama işlemi için, hattınıza 4,75 TL ücret yansıtılacaktır. Bu sayede site üzerinden, kredi notu risk grubunuz hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz.

E-devlet: Türkiye’nin kamu dijital portalı olan e-devlet uygulaması, kamu ile alakalı birçok işlemin daha hızlı şekilde yapılmasına olanak tanımıştır. Yakın zaman önce uygulanmaya başlanan kara liste sorgulaması da bunlardan biridir. Banka müşterileri, e-devlet üzerinden kolay bir şekilde risk raporunu alabilmektedir. Türkiye Bankalar Birliği sayfasına ulaşarak, geçmiş dönem kredi raporunuzu e-devlet üzerinden alabilirsiniz.

Banka üzerinden: Hizmet almak istediğiniz bankadan da genellikle bunu öğrenmek mümkündür. Bankalar buna doğrudan cevap vermeyecek olsalar da kredi veya kredi kartı başvurunuz onaylanmadığında muhatap olduğunuz banka yetkilisinden, kibar bir dille bunu öğrenebilirsiniz. Bankanın böyle bir zorunluluğunun olmadığı da unutulmamalıdır.

Merkez Bankası: Merkez Bankası’na vereceğiniz dilekçe ile kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bulunduğunuz il şubesine vereceğiniz dilekçe sonrası, banka yoğunluk durumuna göre kara liste sorgulama sonucunu size bildirecektir. Bazı illerde bu tip sorgulama bulunmasa da banka çalışanları bu konuda inisiyatif alarak, sorgulama sonucunu bildirmektedir.

Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır

Kara Listedekilere Sicil Affı Çıkacak mı?

Kara listede olanlara sicil affı sıklıkla gündeme gelmiş olsa da bunun henüz bir geçerliliği bulunmamaktadır. Uzun zamandır tartışma konusu olan sabıka ve banka sicillerinin temizlenerek tüm vatandaşlara yeni bir başlangıç imkanının tanınmasına dair siyasi söylemler devam ediyor olsa bile, henüz bu söylemlerin doğrudan bir sonuç vermesi için çalışmalar yapılmamıştır.

Ancak Türkiye’nin 2023 hedefleri dikkate alındığında, bu tip bir yaklaşımın hükümet ve ilgili yetkililer tarafından ciddi bir şekilde değerlendirmeye alınması da söz konusudur. Zira Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı için başta anayasa olmak üzere, farklı birçok köklü değişikliğin planlaması yapılarak vatandaşa olumlu şeylerin yansıtılması planlanmaktadır.

Kara Listeden Hemen Çıkmak Mümkün mü?

Hiçbir şartta kara listeden çıkmak mümkün değildir. Ancak kara listede olan birinin durumunu düzeltip bankalarda yüzbinlerce lirayı bekletmesi, bankaların gözünden de kaçmayacaktır.

Genel olarak bu listeden çıkmak için tüm borçlarını ödeyen kişilerin 5 yıl beklemeleri söz konusu iken, son yıllarda bu süre biraz daha kısalmış ve bankalara çeşitli şekillerde durumunun düzeldiğine dair olumlu sinyaller veren kişilerde, 3 yılda kara listeden çıkmak mümkün hale gelmiştir.

Henüz tüm borçlarını ödememiş kişilerin, kara listeden çıkma süreçleri çok daha uzundur. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey, bankalara olan tüm borçlarınızı kapatmanızdır. Bankaya az bir miktar dahi olsa borcu bulunan kişiler için kara listeden çıkma süreci başlamayacağı için, mutlak şartlardan biri bu borcun ödenmesidir.

Yorum Yok