Kara Liste Nedir?

Kredi sicil kaydı veya kredi sicili olarak da adlandırılan “Kara Liste”, bireysel krediler ve çek, senet bilgilerinin, Merkez Bankası tarafından tutulduğu veri tabanıdır. Bankalar, kredi başvurularını değerlendirirken bu liste kayıtlarından da bilgi alırlar.

Kara listeye girmiş olan kişilerin bankalardan kredi çekme istekleri, büyük oranda ret cevabı ile karşılanmalarına neden olur. Hatta bu listede yer alan kişiler, borç ödeme konusunda risk teşkil eden grupta yer aldıklarından, bankalardan kredi kartı alma istekleri bile olumsuz olarak cevaplandırılabilir.

Kara Liste ve Kredi Notu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kara liste ve kredi notu, tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılan iki uygulamadır. Her ne kadar kredi başvurularında bankalar, bu iki uygulamadaki bilgilerden veri olarak faydalanıyor olsalar da bu iki kavram birbirinden tamamen farklıdır.

Kara Liste Nedir?

Kredi notu, “Kredi Kayıt Bürosu” tarafından oluşturulurken, kara listeyse “Merkez Bankası” tarafından oluşturulmaktadır. Bankalardan oluşan Kredi Kayıt Bürosu, kredi başvurusu yapan kişinin sicilinin değerlendirilebilmesi için ortak bir finansal geçmiş havuzu oluşturur ve bu havuzda kişiler için yer alan bilgiler, kredi notu veya kredi skoru olarak adlandırılır.

Kredi notunun diğer adı ile kredi skorunun oluşturulma nedeni; kredi geri ödeme riskinin hesaplanmasıdır. Bu risk değerlendirmesi kişinin alabileceği kredi miktarını, faizini ve vadesini bile etkileyebilmektedir.

Merkez Bankası’nın oluşturduğu sicil kaydı olan kara listede ise; “borcunu ödeyememe durumu” nedeniyle yasal takip süreci başlamış kişilerin kaydı bulunmaktadır. Bu listeye alınmış kişiler bankalarca sorunlu müşteri olarak değerlendirilmeye neden olup, kredi/kredi kartı alınmasını imkansız hale getirmektedir.

Kara Liste Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kara listede kaydınızın olup olmadığını sorgulamak için üç yöntem kullanılabilir. Bunlardan biri Findeks’ ten sorgulama yapmak olup diğeri ise biraz daha dolaylı bir yöntem olan kredi başvurularının sürekli olarak bankalarca reddedilmesidir.

Kara liste kaydını sorgulamak için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise e-devlet sistemine girerek Türkiye Merkez Bankalar Birliği’nin sayfasını açmaktır. Bu sayfada yer alan “Kredi Raporu Alma” kısmı tıklandığında çıkan rapora göre kişi kara listede adının olup olmadığını görebilir.

Kara Listeden Çıkabilmek Mümkün Müdür?

Genel olarak ifade etmek gerekirse; 90 gün kredi ödenmez ise borcunu ödemeyen kişi kara listeye girmiş oluyor. Bu süre sonunda eğer halen borç ödeme gerçekleşmiyorsa, kredi sağlayan kuruluş borcu yasal yollarla tahsile gidebiliyor ve borçlu kişi bu listeye giriyor.

2013 yılında Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalarda borçlu kişinin, tüm borçlarını ödedikten 5 yıl sonra otomatik olarak kara listeden çıkılabileceğini duyurmuştur. Geri ödemesi bitmemiş borçların ise zaman aşımı olarak değerlendirilebilmesi için geçmesi gereken zaman ise 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Kara Liste Nedir?

Özetlemek gerekirse; kara liste, daha önce borcu olan ve ödemesini yapmamış olan kişilerin kredi veya kredi kartı alma taleplerinin reddedilmesine neden olan ve T.C Merkez Bankası tarafından borcu dolayısı ile yasal takipte olan kişilerin yer aldığı listedir. Bu listeye girmemek için çaba gösterilmesi, daha sonra talep edeceğiniz kredilerin reddedilmemesi için önem taşımaktadır.

Yorum Yok