İnternet veya Mobil Bankacılık ile Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Bankacılık sektörünün masraflarını azaltmak ve müşterilerle teknoloji üzerinden daha iyi hizmetler vermek için geliştirdiği İnternet veya mobil bankacılık ile yapılabilecek işlemler, neredeyse fiziki şubelerle yapılabilecek tüm işlemler ile aynıdır.

Bankanın fiziki şubesinde yapabileceğiniz birkaç işlem dışında, verilen hizmetlerin tamamına yakınını İnternet ya da mobil şube üzerinden bulabilir ve kullanabilirsiniz. Bankacılık sektöründe geliştirilen bu teknolojilerin kullanıcı açısından da birçok avantajı bulunmaktadır.

Öncelikte bankaların İnternet şubesinden yapılabilecekler hakkında bilgi verdikten sonra, ardından ise mobil ve İnternet şubelerinin kullanıcılara sunduğu avantajlardan bahsedelim. Ancak zaten online ortamda aşağıda yer verilen işlemlerin yapılabilir olması bile, tüketiciler açısından her biri ayrı bir öneme sahip avantajlardır.

İnternet ve Mobil Bankacılık ile Yapılabilecek İşlemler

İnternet veya Mobil Bankacılık ile Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Yeni Hesap Açılması

Banka şubesine gitmenize gerek kalmadan, müşterisi olduğunuz bankanın mobil veya İnternet şubesine giriş yaparak sadece dakikalar içerisinde yeni bir hesap açabilirsiniz. Üstelik açacağınız hesap Türk lirası hesabı olabileceği gibi, vadeli veya vadesiz döviz hesabı da olabilir.

Bunun için sadece yeni bir hesap aç butonuna tıklamanız ve birkaç adımı gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Toplamda birkaç dakikayı geçmeyen bu işlem sonucunda hemen kullanabileceğiniz yeni bir hesap oluşturmuş olursunuz.

Kredi ve Kredi Kartı Başvuruları

Bankanızın dijital şubeleri üzerinden, rahat bir şekilde kredi ve kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bankada hesabınız olmasa bile İnternet şubesini kullanarak yine kredili ürünlere başvuru yapmanız mümkündür.

Havale ve EFT İşlemleri

Tüm bankalar mobil ve İnternet şubeleri üzerinden havale ve EFT işlemleri yapmayı mümkün kılmaktadır. Bir başka hesaba havale yapabileceğiniz gibi aynı banka müşterisi olmasa bile herhangi bir tanıdığınıza cebe havale yöntemi ile, sadece cep telefonu numarasını girerek para gönderimi sağlayabilirsiniz.

EFT işlemlerinde ise mesai saatleri dışında gönderim sağlarken, paranın mesai saatleri içerisinde otomatik gönderilmesi için talimat vererek ekstra bir işlem yapmaya gerek kalmadan gönderim yapılması mümkündür.

Tüm Fatura, Vergi ve Harç Ödemelerinizi Yapabilirsiniz

Hesabınızda yeterli bakiye olması durumunda, günün dilediğiniz saatinde faturalarınızı rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda vergi ve bazı harç ödemelerini de günün her saati yapmanız mümkün olacaktır.

Elektrik faturası, doğalgaz faturası, İnternet faturası ve cep telefonu faturaları gibi ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda ön ödemeli hazır kartlar için kendinizin veya istediğiniz kişinin cep telefonuna TL yüklemesi yapılabilir. Fatura ödemek için, faturanın sizin adınıza kayıtlı olma gibi bir zorunluluğu da yoktur.

Yasal Şans Oyunları Ödemeleri Yapılabilir

Türkiye’de yasal olarak faaliyet gösteren şans oyunlarının İnternet sitelerindeki hesabınıza, mobil ve İnternet bankacılığını kullanarak rahat bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Döviz ve Diğer Yatırım Araçlarını Kullanabilirsiniz

Müşterisi olduğunuz bankanın ister İnternet isterseniz mobil şubesine girerek, döviz, bono, hisse senedi veya altın gibi çeşitli yatırımlarından faydalanabilirsiniz. Bu tür yatırımların alım satımını yapabilir ve yatırımlarınızı günün her saati işlemin açık olduğu zaman dilimlerinde konforunuzdan ödün vermeden kontrol altına alabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Artırma Başvurusu Yapılabilir

Kredi kartınızın limitini arttırmak istiyorsanız, bankanızın dijital şubesine giriş yaparak limit artırım talebinde bulunabilirsiniz.

Hesaplarınız İçin Harcama Limiti Belirleyebilirsiniz

Mobil bankacılık ile yapılabilecek işlemler arasında, hesapların kontrolünün iyi bir şekilde sağlanması da öne çıkan avantajlardan biridir. Saat farkı olmaksızın bankanızın mobil veya İnternet şubesi üzerinden, hesabınızın aylık İnternet harcamalarında belirleyebilir veya ATM para çekme limitleri koyarak günlük çekim limitlerinizi değiştirebilirsiniz.

Hesap Kontrolü Sağlanabilir

Hesabınıza gelen veya hesabınızdan çıkan para transferlerini görebilir son birkaç yıllık hesap akışını yazıcı ile çıktı alabilirsiniz. Bunların dışında hesabınızla ilgili her türlü kontrolü dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden kolaylıkla yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Kullanmanın Avantajları

İnternet veya Mobil Bankacılık ile Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Mobil veya İnternet bankacılığını kullanmanın, kullanıcılar açısından da birçok önemli avantajı bulunmaktadır. Bunların başında işlemlerinizi şube veya ATM’lere gitmeden kolay bir şekilde yapmak gelse de bu yöntemler sayesinde, yapılacak işlem ücretlerinin daha düşük olması da önemli bir avantajdır. Buna göre bankaların mobil veya İnternet şubelerini kullanmanın avantajları şunlardır;

  • Bu kanallar üzerinden yapılacak başta havale ve EFT işlemleri olmak üzere, tüm işlemlerin ücretleri banka şubelerine göre çok daha düşüktür. Hatta bazı bankalar, İnternet ve mobil şubeler üzerinden yapılacak işlemler için ücret almamaktadır.
  • Hava şartlarına bağlı kalmadan rahat bir şekilde işlem yapılabilmesi, kullanıcının konforuna yönelik bir avantajdır.
  • Günün her saatinde şubeye gitmeden fatura ödeme imkanının bulunması, fatura ödemek için işinizden geri kalmanıza engel olmaktadır. Üstelik faturadan dolayı kapalı olan İnternetinizi gecenin bir yarısı da olsa ödeyerek açılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sadece bilgisayar, akıllı telefonlar veya tabletler üzerinden İnternet bağlantınızın olması halinde bu bankacılık kanallarını istediğiniz yerden kullanabilir olmanız, birçok bankacılık işlemini konforunuzdan ödün vermeden yapmanızı sağlar.
  • Üstelik ATM veya fiziki bankacılık işlemlerinde olduğu gibi yorucu yolculuklar veya sıra beklemesi gibi stres dolu şeylerden uzak kalarak işlem yapabilirsiniz.
  • Kısacası dijital şubelerden işlem yapmak kullanıcıya hem rahatlık verir hem de daha ekonomik işlem ücretleri ile bankacılık işlemlerinin yapılmasına imkân tanır.
1 yorum

    […] İnternet veya Mobil Bankacılık ile Yapılabilecek İşlemler Nelerdir? […]