Borsa İstanbul 2021’de Daha Güçlü Olacak

Küresel Menkul Kıymetler (GMD), yatırımcılara yönelik hazırladığı ‘2021 Türkiye Strateji Raporu’nu açıkladı. Küresel Menkul Bedeller Araştırma Departmanı’nın hazırladığı raporda, 2021 yılının Borsa İstanbul için daha güçlü bir yıl olacağı beklentisi vurgulanırken, yurtiçi talep ve net ihracatın, 2021’deki ekonomik büyümenin temelini oluşturacağı görüşüne yer verildi.

2020 yılının birinci yarısının pay senedi piyasaları için inişli-çıkışlı bir yıl olduğunun hatırlatıldığı raporda, “Sonrasında, ekonomilerdeki toparlanma beklentileri ile birlikte, pay senedi piyasalarında kıymetli toparlanmalar görüldü. 2020 yılında Türkiye iktisadının, 2019’a benzeri formda, yüzde 0.9 büyümesini bekliyoruz.

Halka açık şirketlerin karlılık büyümelerini, piyasanın net kar çarpanlarının gelişmekte olan ülke benzerlerine nazaran iskontosunu ve borsanın piyasa bedelinin, GSYH’ya oranını dikkate aldığımızda, Borsa İstanbul için 2021’in daha güçlü bir yıl olmasını bekliyoruz. 2021 yılında, havacılık, emtia ile bağlı ve öykü bazlı bölümlerin / şirketlerin daha fazla ön plana çıkacağını düşünüyoruz.” denildi.

Borsa İstanbul

“TL’nin gerçek bazda güçleneceğini düşünüyoruz”

Global likiditenin yüksek getirili varlıklara yöneldiği bu devirde, sıkı maliye siyaseti uygulayan Türkiye’ye girişlerin hızlanabileceğine dikkat çekilen raporda, yurtdışı tasarrufların, 2021’deki ekonomik büyümenin temelini oluşturacağı fikrine yer verildi.

2021 yılında Türkiye’nin yüzde 4 büyümesinin beklendiği raporda şunlara yer verildi: “2020’ye kıyasla, iç tüketimin büyümeye katkısının daha sonlu olacağını düşünüyoruz. Buna rağmen iç pazarın büyümeye katkısının devam edeceğini öngörüyoruz. Öte yandan, ana ihracat yaptığımız ülkelerdeki toparlanmayla birlikte, net ihracatın Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesine katkısının daha yüksek olmasını bekliyoruz. Sanayi üretimindeki toparlanma da yatırım aktivitelerinin canlanmasına yardımcı olacaktır.
Kasım ortasından bu yana, TL müspet ayrışarak kıymet kazanmaktadır. Kasım ortasından bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ortodoks para siyasetine geçişi, yabancı yatırımcıların artan ilgisini sağlayacaktır. 2021’de 181 milyar dolarlık borcun refinansmanı ve 24 milyar dolarlık beklenen cari açığın finansmanına karşın, TCMB’nin sadeleşmiş para siyasetinin TL’yi desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz.
Bu bağlamda TL’nin gerçek bazda güçleneceğini düşünüyoruz. Faiz oranlarının 2021’in birinci yarısında mevcut düzeylerini müdafaasını ve yılın ikinci yarısından itibaren ise düşmeye başlayacağını düşünüyoruz. Bunun temel olarak iki sebebi olacaktır: yılın ikinci yarısında enflasyonda beklenen gerileme ve Hazine’nin yılın ikinci yarısında daha az iç borç geri ödemesinin olmasıdır.”

 

Yorum Yok