Bankalar Neden Batık Borçları Satarlar

Son yıllarda uygulama alanı bulan bu bankaların batık borçlarını satmalarının ardında ne kurtarsam kardır düşüncesi yatmaktadır.

Bankalar Batık Borçları Kime ve Niçin Satarlar?

Tüm bu sorulardan önce batık borç nedir sorusu açıklanmalıdır. Batık borç, bankların tahsil edemeyeceği borçlar olarak açıklansa konumuz için yeterli olacaktır. Bankalar neden batık borçlarını satarlar diye soracak olursanız aslında cevap sizin de bildiğiniz gibi çok kolaydır: Daha çok zarara uğramamak ve ne kurtarsam kardır politikası ile hareket ettikleri için. Bankaların batık borçları satmasının sebebi bu kadar açık bir şekilde karşımızda durmaktadır. Birçok kişinin bankalara borçlu olduğunu ve bir geliri olmadığı için bu borcunu ödeyemediğini haberlerde, çevremizde mutlaka görmüşüzdür. Sayıları sayılamayacak kadar fazla olan bu insanların borçları her geçen gün daha da artarak büyümektedir. Ödenemeyen küçük borç büyüyerek yoluna devam ederek hiç ödenemeyecek hale gelmektedir. Ancak bankalar bu durumda ne kurtarsam kardır, daha fazla zarar etmemeliyim diyerek batık borçları yani alacaklarını varlık yönetim şirketlerine açık artırma usulü ile satmaktadır. Varlık yönetim şirketleri de oldukça ucuz şekilde sahip oldukları bu alacakları, borçluların ödeyebileceği düzeye indirerek, borcun üstüne az bir şey kar ekleyerek, borçluların borçlarını tekrar yapılandırmaktadır. Böylece sonuca baktığımız zaman banka, varlık yönetim şirketi ve borçlu bu ödemeden iyi ya da kötü sayılmayacak bir şekilde sıyrılabilmektedir.

Bankalar Neden Batık Borçları Satarlar

Bankaların, batık borçlarını yani alacaklarını satmasının ilk nedeni alacaklarını tahsil edemeyecek olmasıdır. Borçlulara ikaz yani uyarı ile başlayan bu süreç yasal yollara kadar devam etmektedir. Bu borçlara faiz de uygulanarak gittikçe ödenmez bir hale gelmektedir. Ve bu borcun artması kişi açısından baktığımız zaman ödemeyi zorlaştırırken banka açısında da tahsili zorlaştırmaktadır. Ancak günümüzde varlık yönetim şirketlerinin açık artırma usulü ile batık borçları satın alıp, yapılandırıp tahsil etmesi durumunda ise bu olumsuz durum hem borçlu, hem banka hem de varlık yönetim şirketi tarafından az da olsa olumlu bir hal almaktadır. Yani banka alacağını hiç tahsil edemeyecek iken zararımı ne kadar kapatsam kardır diyerek, borçlu da borcunu yapılandırarak ödemesi sebebiyle iki taraf da kazançlı çıkmaktadır. Varlık yönetim şirketi de uyguna aldığı borçların üstüne biraz da kar koyarak borçluya yapılandırmaktadır. Ancak genel itibarıyla baktığımız zaman bu işten en kazançlı çıkan taraf varlık yönetim şirketleri olmaktadır. Ancak banka tahsil edemeyeceği paranın bir kısmını, borçlu da ödeyemeyeceği borcun daha azını yapılandırarak ödemektedir.

Yakın zamanda batık borçların satılması ile ilgili birçok haber karşımıza çıkmaktadır. Biz bu haberlerden bir tanesini örnek vermek istiyoruz.

Finansbank Batık Borçlarını Sattı

Finansbank batık borçların satılması yöntemini kullanmıştır. Finansbank, 30 Ağustos 2016 gününde ve öncesinde tasfiye hesaplarına geçen, maddi karşılığı olmayan ticari kredili portföyden toplam 399.9 milyon alacağını 10.9 milyon TL’ye varlık yönetim şirketlerine satmıştır.

Finansbank’tan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada 399.9 milyonluk alacağın 10.9 milyon TL’ye Güven Varlık Yönetim’e satıldığını ifade edilmişti.

Bankaların batık borçlarını satma nedenleri nedir konusunu anlattıktan ve yakın gelecekten Finansbank örneğini verdikten sonra yazımızı sonlandıralım.

Yorum Yok